czwartek, 29 marca 2012

Pomocne narzędzia dla Projektów Rozproszonych

Najważniejszym aspektem w pracy zespołu jest umiejętność skutecznej komunikacji. Jak bardzo jest ona potrzebna okazuje się już na starcie projektu. W grupach powyżej kilkunastu osób może dojść do bałaganu, a wszelkie opóźnienia, brak współpracy są związane ze sposobem przekazania tematu.

Efektywne zarządzanie wirtualnymi zespołami zależy w dużej mierze od wykorzystywania narzędzi IT. Z własnego doświadczenia wiem, że wybór dobrych programów, to połowa sukcesu w efektywnym zarządzaniu projektem.


 Moim zdaniem podstawowe narzędzie do komunikacji z zespołem, Gadu-Gadu, fora lub jaka kolwiek inna forma komunikacji nie spełnia nawet połowy moich oczekiwań. Skype umożliwia wiele funkcjonalności od podstawowego czatu, rozmowy głosowej, po przesyłanie plików i współdzielenie ekranu.

W każdym projekcie zachodzi potrzeba wymiany plików, ich archiwizacji i szybkiego dostępu dla wielu członków ekipy. DropBox umożliwia nam "współdzielenie folderów" podobnie jak w sieci LAN, dodatkowo wszystko jest trzymane na serwerze, dzięki czemu nie grozi nam utrata danych, każdy zastąpiony, usunięty plik da się łatwo przywrócić. Serwer pamięta pliki do kilku wersji wstecz. Ograniczona jest jednak pojemność (darmowy limit do 2 GB) jednak łatwo ją zwiększyć wysyłając linki referencyjne lub lajkowanie Dropboxa na portalach społecznościowych. Dropbox umożliwia nam także dostęp do plików z poziomu przeglądarki internetowej oraz bezpieczne wysyłanie plików poprzez protokół SSL i szyfrowanie AES-256.

Czym większy projekt tym teoretycznie więcej problemów. Team Viewer ułatwia rozwiązanie części z nich poprzez możliwość zdalnego kontrolowania aplikacji , wymiany plików pomiędzy komputerami przez internet i sieć LAN oraz pulpit zdalny. Aplikacje webowe z każdym dniem stają się coraz bardziej popularne. Czemu więc z nich nie korzystać?

 Trello to darmowe i mega intuicyjne narzędzie do organizacji pracy. Wpisanie, pogrupowanie i przedzielenie zadań to kwestia sekund. Idealny do zarządzania małą grupą osób. Posiadając konto Google można przez nie zalogować się do Trello!


Trello w akcji:


Tutaj sama nazwa wskazuje czym jest Google Docs. W każdej grupie istnieje potrzeba gromadzenia i edycji dokumentów. Google Docs sprawdza się w stu procentach, umożliwa edytowanie od prostych dokumentów tekstowych, aż po arkusze exelowe z wykresami, wzorami itd. Dokumenty bezproblemowo idzie udostępniać innym użytkownikom oraz przydzielać prawa do edycji. Dodatkowo można edytować dokumenty w kilka osób na raz i widzieć real time postępy edycji innych użytkowników.


Każdy wymieniony powyżej program sprawdzi się idealnie dla małych i średnich zespołów. Sam po wypróbowaniu wielu narzędzi, użytkuję je z powodzeniem dla ponad 20 osobowej grupy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz